Przez wytrzeszcz oczu należy rozumieć wyraźne wysunięcie gałek ocznych do przodu, czasem w górę lub w bok. Każda zmiana w obrębie oczodołu, między innymi guz, ropień czy krwiak, powoduje wypchnięcie gałki ocznej. Wytrzeszcz oczu jest wyłącznie objawem, dlatego w pierwszej kolejności konieczne jest dokonanie precyzyjnej diagnozy.
Przyczyny wytrzeszczu
Sam wytrzeszcz oczu nie wystarczy, by wskazać, z jaką chorobą walczy pies. Można ją rozpoznać wyłącznie podczas badania okulistycznego oraz badań dodatkowych. Wysunięcie gałki ocznej może być związane na przykład z nowotworem zagałkowym. Jeśli rozprzestrzeni się on na sąsiednie struktury, może powodować szereg schorzeń, takich jak zmiany w obrębie powieki, źrenicy czy tęczówki, zaburzenia widzenia, a nawet utratę wzroku. Okulista dla psów może powiązać wystąpienie wytrzeszczu także z ropniem zagałkowym. Ten stan zapalny może się pojawić nawet w wyniku ukłucia drobnym ciałem obcym. Kolejną chorobą, na którą wskazywać może wytrzeszcz, jest jaskra. W tym przypadku mamy do czynienia z wolooczem, czyli patologicznym powiększeniem gałki ocznej. Do pozostałych objawów jaskry zalicza się zaczerwienienie, wzmożone łzawienie oczu i rozszerzenie źrenic, a przede wszystkim ogromny ból, jaki odczuwa zwierzę.
Czym jest zespół oczny ras brachycefalicznych?
Choroba ta dotyczy psów z krótką kufą i krótkim nosem, takich jak buldog francuski, boston terrier, pekińczyk lub shih-tzu. Oczodoły tych psów są płytkie, dlatego gałki oczne są mocno wyeksponowane i przez to narażone na urazy. Psy ras brachycefalicznych nie są w stanie efektywnie mrugać, co powoduje niedostateczne nawilżenie oczu, a przez to rozmaite choroby rogówki, na przykład wrzody czy zapalenie barwnikowe.