Cherry eye, czyli wiśniowe oko, to anglojęzyczna nazwa wypadniętego gruczołu trzeciej powieki. Gruczoł ten ma mocno różowy kolor, a kształtem przypomina mały owoc wiśni, stąd wynika jego potoczna nazwa. Należy pamiętać, że oprócz walorów estetycznych związanych z jego wypadnięciem, jest on niezbędny do uzyskania odpowiedniej ilości produkowanych łez, a przez to właściwego nawilżenia gałki ocznej.
Przyczyny i objawy cherry eye u psa
Gruczoł łzowy „schowany” jest w trzeciej powiece. Jego zadaniem jest produkcja jednej z frakcji łez, prawidłowe nawilżenie, ochrona i oczyszczanie oka. Objawem choroby jest pojawienie się wyraźnej czerwonej struktury wystającej z powieki, której może towarzyszyć świąd, ból oka oraz znaczny wypływ łez lub gęstej wydzieliny. Przyczyn wypadnięcia gruczołu trzeciej powieki jest wiele. Za jedną z nich uważa się luźną strukturę troczka powięziowego (którego zadaniem jest umocowanie struktur do powięzi oczodołu) z występującym jednocześnie znacznym pobudzeniem grudek chłonnych trzeciej powieki. Podstawą działania w przypadku wypadnięcia gruczołu jest podjęcie odpowiedniego leczenia. Przewlekły i nieleczony stan chorobowy może uszkodzić funkcje wydzielnicze i doprowadzić do zespołu suchego oka.
Sposoby leczenia schorzenia
Niestety metoda zachowawcza ma niską skuteczność i powoduje częste nawroty schorzenia. W przypadku wypadnięcia gruczołu trzeciej powieki zaleca się wykonać zabieg chirurgiczny, po odpowiednim przygotowaniu farmakologicznym zwierzęcia. Jedna ze stosowanych metod polega na wytworzeniu kieszonki w trzeciej powiece, odprowadzeniu gruczołu na jego miejsce oraz zaszyciu wcześniej wykonanej kieszonki. Gruczoł odprowadzony na miejsce funkcjonuje prawidłowo. O ile nie ma jasnego wskazania, gruczołu nie powinno się usuwać.