O zespole suchego oka z pewnością słyszało wielu z nas. Kojarzy nam się on przede wszystkim z przypadłością osób, które spędzają dużo czasu, pracując przy komputerze.
Okazuje się, że zespół suchego oka dotyka nie tylko ludzi, może także występować u psów. Jednak może mieć on zdecydowanie poważniejsze konsekwencje jako choroba zwierzęca. Jak możemy rozpoznać objawy suchego oka u naszego pupila oraz jak je leczyć?
Zespół suchego oka u psa – objawy
Zespół suchego oka to inaczej suche zapalenie spojówki i rogówki (KCS). Jest on związany z nieprawidłową produkcją filtru łzowego, którego zadaniem jest ochrona oka oraz zapewnienie mu właściwego funkcjonowania. W przypadku psów suche oko to poważny problem, ponieważ psie łzy składają się w większości z wody. Jakie objawy możemy zaobserwować u pupila? Przede wszystkim jego oczy stają się zaczerwienione i swędzą. W przyśrodkowym kąciku oka pojawia się żółto-zielona wydzielina, a czasem dochodzi do owrzodzenia rogówki oka. Pies, który cierpi na zespół suchego oka, często mruży oczy i staje się bardzo wrażliwy na czynniki atmosferyczne. Spacer podczas wietrznej pogody może okazać się dla niego sporym cierpieniem. Schorzenie często występuje u takich ras jak yorkshire terrier, shitsu czy West Highland White Terrier.
Leczenie
Okulistyka dla psów to ważna dziedzina weterynarii. Jeśli zauważycie Państwo u swojego czworonoga jakiekolwiek niepokojące objawy, musicie niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii. W Centrum Okulistyki Weterynaryjnej Ekovet wykonamy pacjentowi test Schirmera. Polega on na umieszczeniu, w bezbolesny sposób, miękkiego papierka między powieką a gałka oczną. Pomoże on sprawdzić, czy zawartość łez w oku jest wystarczająca.
Zdrowie pupila jest bardzo ważne. Właśnie dlatego należy go obserwować. Po zauważeniu jakichkolwiek niepokojących symptomów czy zachowania warto skonsultować się z weterynarzem. Każda choroba czy infekcja wykryta we wczesnym stadium pozwala na szybsze wprowadzenie leczenia i zablokowanie możliwości jej dalszego rozwoju.