Schorzenie to należy do bardzo nieprzyjemnych schorzeń, które mogą prowadzić do dalszych powikłań. Warto wiedzieć, z czego wynika, kiedy się pojawia oraz w jaki sposób można z nim walczyć.
Przyczyny i objawy
Trzecia powieka to nazwa fałdu błony śluzowej, która nawilża i chroni oko, zlokalizowana w przyśrodkowym kącie oka. To ona rozprowadza łzy po powierzchni rogówki, u psa w tym miejscu jest też gruczoł łzowy, który odpowiada za produkcje frakcji wodnej łez. Sztywność narządu zapewnia tzw. chrząstka w kształcie odwróconej litery „T”.
Grudkowe zapalenie to zwłóknienie oraz przerost grudek chłonnych, będący przejawem stanu zapalnego. Takie zapalenie doprowadza podrażnienia oka i nierzadko gęstych wypływów z worków spojówkowych. Pies może mrużyć oczy oraz obcierać je kończyną lub o przedmioty. Schorzenie to dotyka wielu ras psów, szczególnie w wieku szczenięcym. Już wtedy warto udać się do Centrum Okulistyki Weterynaryjnej EKOVET, które świadczy leczenie grudkowego zapalenia trzeciej powieki u psów.
Leczenie
W myśl, że lepiej zapobiegać niż leczyć, zaleca się regularne wizyty u lekarza weterynarii. Początkowo leczenie oczu psa polega na wdrożeniu odpowiednich środków farmakologicznych, jednak jeżeli efekty terapii są mierne lub schodzenie ma tendencje do szybkich nawrotów, zaleca się kiretaż grudek chłonnych trzeciej powieki. Zabieg ten wykonuje się w znieczuleniu ogólnym.