Pies, który cierpi na wytrzeszcz oczu, wymaga specjalistycznej opieki weterynaryjnej. Podczas wystąpienia tego rodzaju dolegliwości, zwierzę często odczuwa duży ból, dlatego należy jak najszybciej udać się do weterynarza w celu poznania właściwej diagnozy. Trzeba bowiem wiedzieć, że sam wytrzeszcz nie jest poddającą się jednoznacznemu leczeniu chorobą, a zaledwie objawem, którego przyczynę można poznać w badaniu okulistycznym oraz szeregu badań dodatkowych.
Ropień zagałkowy – leczenie
Jednym z powodów wystąpienia wytrzeszczu u psów jest ropień zagałkowy. W tym przypadku gałka oczna zostaje wypchnięta w wyniku rosnącej w głębi oczodołu kieszeni wypełnionej ropą. W odróżnieniu od zewnętrznych ropni, ropień zagałkowy nie jest łatwy do usunięcia i oczyszczenia.
Czy jaskrę można wyleczyć?
Powiększenie samej gałki ocznej nie jest jedynym z objawów jaskry, mówimy wówczas o wolooczu. Jaskra wiąże się ze zwiększeniem ciśnienia w gałce ocznej, a jej leczenie ukierunkowane jest na jak najdłuższe utrzymanie zdolności widzenia przez psa i zredukowanie odczuwanego przez niego bólu. W zależności od rodzaju i stopnia zaawansowania choroby, jaskra może być leczona farmakologicznie i chirurgicznie. Zdarzają się sytuacje, w których leki nie pomagają i jedynym rozwiązaniem, aby ulżyć w cierpieniu naszego czworonoga, jest zabieg ablacji lub usunięcia gałki ocznej przez weterynarza okulistę.
Leczenie nowotworu oka
Przyczyny nowotworów narządu wzroku nie są łatwe do zdefiniowania. Objawy także mogą mieć różnorodny charakter – ogólnoustrojowy lub miejscowy, a wytrzeszcz oka jest tylko jednym z nich. W przypadku niewielkiego guza stosowana jest radioterapia lub chemioterapia, jednak gdy dojdzie do jego rozrostu, niezbędny może się okazać zabieg chirurgiczny.