Choć część chorób oczu dotyczy wyłącznie ludzi, są również takie schorzenia, które jako gatunek współdzielimy z innymi zwierzętami. Jedną z tego typu chorób jest zapalenie spojówek. Ten problem dotyka nie tylko nas, ale również i psy. Nie powinno to nas pozostawiać obojętnymi, bo przecież psy to nasi najwierniejsi przyjaciele i powinno nam zależeć na ich dobrostanie. Na szczęście zapalenie spojówek u psa można rozpoznać po kilku charakterystycznych objawach, dzięki czemu istnieje duża szansa na wczesną reakcję na stan chorobowy.
Objawy zapalenia spojówek
Najbardziej zauważalnym objawem zapalenia spojówek u milusińskiego jest łzawienie jego poszkodowanych oczu. Mokre robią się nie tylko oczy. Wilgotna staje się również sierść na drodze łez, czyli pod oczami. Przy zaawansowanym łzotoku może dojść nawet do stanów zapalnych skóry oraz grzybicy włosa. Z czasem łzy stają się bardziej gęste i pojawia się wydzielina o charakterze mucynowym, często potocznie nazywana śpiochami. Wobec takich zmian, jakie zachodzą w organizmie w trakcie zapalenia spojówek, pies nie pozostaje naturalnie obojętny. Choroba objawia się w jego zachowaniu. Zwierzak zaczyna pocierać łapą oczy albo też ociera się o przedmioty. Mruży też często oczy licząc, że przyniesie mu to ulgę. Tego rodzaju oznak zdecydowanie nie wolno ignorować, bo zapalenie spojówek wcale nie jest lekką chorobą dla psa. Oprócz dyskomfortu jakie powoduje zapalenie spojówek, częste ocieranie oczu może doprowadzić do owrzodzenia rogówki – schodzenia dużo bardziej poważnego i niosącego za sobą ryzyko trwałego uszkodzenia rogówki, a nawet całej gałki ocznej.
Kiedy należy udać się do lekarza weterynarii?
Jeżeli zaobserwujemy podobne objawy u naszego czworonoga – nie zwlekajmy, wskazana jest jak najszybsza wizyta u lekarza weterynarii. W centrum okulistyki weterynaryjnej Ekovet świadczymy szeroki zakres usług w zakresie diagnostyki oraz leczenia oczu psów i kotów. Nasz gabinet okulistyczny dla zwierząt jest wyposażony w nowoczesny sprzęt diagnostyczny, pozwalający na przeprowadzenie specjalistycznych badań.