Oczy psa są niezwykle wrażliwym narządem i często to właśnie one padają ofiarą różnych dolegliwości. W przypadku zauważenia jakiejkolwiek zmiany w obrębie oka lub wystąpienia wydzieliny należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii, by oszczędzić pupilowi niepotrzebnego cierpienia. Jedną z chorób, które mogą się pojawić w obrębie oka, jest zapalenie błony naczyniowej. Jego konsekwencje mogą być poważne, dlatego najważniejsza jest szybka reakcja.
Co to jest błona naczyniowa oka?
Błona naczyniowa oka jest środkową warstwą ściany gałki ocznej, znajdującą się pomiędzy twardówką i siatkówką. Składa się z trzech części – tęczówki, ciała rzęskowego oraz naczyniówki. Elementy te są ze sobą ściśle połączone, dlatego stan zapalny bardzo łatwo przenosi się z jednej struktury na pozostałe. Możemy wyróżnić:
- zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej,
- zapalenie tylnego odcinka błony naczyniowej,
- zapalenie całości błony naczyniowej.
Jakie są przyczyny zapalenia błony naczyniowej u psów?
Okulistyka weterynaryjna wymienia dużą liczbę czynników, które mogą spowodować zapalenie błony naczyniowej oka u psa. Schorzenie to może mieć podłoże wirusowe lub bakteryjne (często w wyniku erlichiozy lub anaplazmozy). Zapalenie może wynikać również z infekcji pasożytniczej, pierwotniaczej lub grzybiczej. Stan zapalny może zostać także spowodowany zaćmą, urazem soczewki lub uszkodzeniem rogówki. Przyczyny zapalenia błony naczyniowej mogę mieć też charakter nowotworowy – w szczególności w przypadku mięsaka, czerniaka i chłoniaka. Co ciekawe, problemy z błoną naczyniową mogą mieć swoje źródło nawet w uzębieniu, co u psów związane jest z bliskością korzeni zębowych i oczodołu. Aby skutecznie wyleczyć zapalenie błony naczyniowej, trzeba przede wszystkim znaleźć jego przyczynę.