Zmysł wzroku jest bardzo ważny dla wszystkich psów i dlatego, oprócz codziennej dawki ruchu, właściwej pielęgnacji, czy odpowiedniej diety, należy dbać o psie oczy. Czasami jednak mimo starań, nasz pupil odczuwa nieprzyjemne dolegliwości. Jakie problemy związane z oczami mogą pojawić się u psa? I czym jest tzw. owrzodzenie rogówki? Poznaj odpowiedź na te pytania.
Jakie problemy z oczami mogą pojawić się u psa?
Mimo że psy bazują głównie na węchu, to wzrok jest dla nich równie ważnym zmysłem. Nasz pupil potrafi lepiej orientować się w warunkach słabego oświetlenia niż człowiek, przy czym ma ograniczoną możliwość rozpoznawania barw. Jak dowodzą badania, gałka oczna jest bardzo złożonym i delikatnym narządem, o który należy dbać i którego sprawność decyduje o komforcie życia naszego zwierzaka.
Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, nie dziwi fakt, że problemy z oczami stanowią duże utrudnienie w codziennym funkcjonowaniu. Mogą one powodować ból i złe samopoczucie, a objawy, które im towarzyszą to m.in. łzawienie, zaczerwienienie, przebarwienie wokół oka czy mrużenie. Jeżeli zauważymy te lub inne niepokojące objawy, powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do lekarza weterynarii.
Zapalenie rogówki oka u psa – objawy i leczenie
Rogówka jest istotnym elementem budowy oka. To wielowarstwowy narząd, przez który światło wpada, załamuje się i skupia, a co za tym idzie – umożliwia widzenie.
Jeśli u naszego pupila zauważymy silną reakcję bólową w obrębie oczu, przyczyną mogą być urazy rogówki. Częstym schorzeniem jest m.in. wrzód rogówki, czyli przypadłość, która może pojawić się w każdego psa, niezależnie od jego rasy. Kluczem do odzyskania zdrowia jest podjęcie szybkich działań i niezwłoczny kontakt z lekarzem weterynarii. Podstawą diagnozy, a także późniejszego leczenia jest także dokładne zbadanie rogówki i potwierdzenie występujących w jej obszarze nieprawidłowości. Właśnie dlatego tak duże znaczenie ma badanie okulistyczne, które oferujemy w naszym Centrum Weterynaryjnym EKOVET. Wykorzystywany w tym celu nowoczesny sprzęt pozwala na postawienie odpowiedniej diagnozy i wprowadzenie skutecznej terapii dla naszego psa. Jeśli chodzi o właściwe leczenie, to najczęściej polega ono na podawaniu środków znieczulających oraz na oczyszczeniu rogówki, a w celu profilaktyki zakażenia – na stosowaniu maści okulistycznych.