Nieprawidłowo rosnące rzęsy u psa to kwestia, która z pozoru może wydawać się prozaiczna. Jak się jednak okazuje, w wielu przypadkach wiąże się z bardzo nieprzyjemnymi objawami oraz dyskomfortem dla zwierzęcia. Kiedy więc jest to problem i dlaczego tak ważne jest wówczas zgłoszenie się do lekarza weterynarii?
Możemy wyróżnić rzęsy dwurzędowe, które wyrastają z brzegu powiekowego, jednak zamiast rosnąć do góry, rosną w kierunku gałki ocznej oraz rzęsy ektopowe, które wyrastają ze spojówki. Te nieprawidłowo rosnące rzęsy, za każdym razem kiedy zwierze mruga lub zamyka oko „ kłują” rogówkę.
Jakie są objawy?
Pierwszym i najczęstszym objawem jest łzawienie oczu, nierzadko połączone z ciągłym mruganiem oraz przymykaniem powiek. Zwierzę próbuje samodzielnie zniwelować taki dyskomfort, dlatego też podejmuje się prób drapania, co może prowadzić do podrażnień, a finalnie nawet uszkodzenia rogówki. W takiej sytuacji niezbędne jest badanie okulistyczne zwierząt, dzięki któremu zostanie zdiagnozowana przyczyna problemu.
Jak przebiega leczenie?
Wiemy już, że ta przypadłość nie jest prozaiczna i Opiekun zdecydowanie nie powinien ignorować takiego problemu. Jakie są więc metody leczenia? Jednym ze sposobów jest kriodestrukcja rzęs nieprawidłowo rosnących, która polega na wykorzystaniu ciekłego azotu.
Należy pamiętać, że rzęsy u zwierząt, podobnie jak u ludzi rosną całe życie, więc po zabiegu należy odbywać regularne kontrole czy nie pojawiają się kolejne nieprawidłowo rosnące rzęsy.
Czy można zapobiec pojawieniu się dodatkowych rzęs u psów?
Niestety nie ma żadnych sposobów na to, aby zapobiec nieprawidłowo rosnącym rzęsom u psów, gdyż jest to przypadłość występująca u określonych ras. Właśnie dlatego tak ważna jest prawidłowa diagnostyka oraz szybkie zgłoszenie się do lekarza okulisty weterynarii, gdy Opiekun zauważy, że zachowanie pupila odbiega od normy.
Rzęsy dwurzędowe lub ektopowe u psów to problem, którego nie można ignorować. Aby przeprowadzić diagnostykę oraz wdrożyć leczenie, zachęcam do wizyty w naszym centrum okulistyki, w którym pomagamy zarówno psom, jak i kotom, z różnego rodzaju problemami narządu wzroku.