Leczenie suchego oka

W naszym gabinecie okulistycznym zajmujemy się leczeniem zarówno tych mniej, jak i bardziej zaawansowanych chorób narządu wzroku. Zespół suchego oka to często występujące schorzenie. Niektóre rasy są szczególnie narażone na problemy z produkcją łez, jednak tak naprawdę każde zwierzę może zachorować na tę przypadłość.

Zespół suchego oka jest chorobą, którą można łatwo wykryć podczas pierwszej wizyty w naszym gabinecie. Pacjenci zostają poddani testowi Schirmera, dzięki czemu jesteśmy w stanie zmierzyć poziom produkcji łez i ocenić, czy leczenie będzie konieczne. W tym celu korzystamy ze specjalnego, delikatnego papierka, który zostaje umieszczona pod dolną powieką, dzięki temu „wchłania” łzy, a my na tej podstawie oceniamy, czy ich produkcja jest prawidłowa. Test wykonujemy w obydwu oczach. Badanie jest nieinwazyjne i całkowicie bezpiecznie dla pupila.

Metody leczenia suchego oka

Najistotniejszym czynnikiem, który wpływa na powodzenie leczenia, jest znalezienie źródła problemu i ukierunkowanie leczenia na chorobę, która go wywołała. Zespół suchego oka leczymy z najczęściej miejscowo, z wykorzystaniem kropli. W ten sposób jesteśmy w stanie zredukować dyskomfort wywołany chorobą i wyeliminować dalsze uszkodzenia rogówki oka u zwierzęcia.

Jeśli leczenie farmakologiczne nie daje zadowalających rezultatów, przeprowadzamy zabieg chirurgiczny, polegający na operacyjnym przemieszczeniu przewodu ślinianki przyusznej do worka spojówkowego gałki ocznej. Warto nadmienić, że im wcześniej zostanie rozpoznana choroba i wdrożone odpowiednie leczenie, tym większa szansa na wyeliminowanie problemu.