Nie da się ukryć, że pies w okularach to widok niecodzienny i zaskakujący. Wielu osobom wydaje się, że wiąże się on z modowym kaprysem właściciela czworonoga, gdy tymczasem okulary są rozwiązaniem bardzo praktycznym i często absolutnie koniecznym. Psy, podobnie jak ludzie, mogą słabo widzieć, a także borykać się z różnorodnymi problemami ze wzrokiem. Jakie choroby wymagają noszenia przez psa okularów?
Czym jest tak zwana łuszczka?
Jedną z podstawowych funkcji, jakie pełnią specjalistyczne okulary zakładane psom, jest ograniczenie ilości promieniowania UV. Stymulują one bowiem przewlekłe powierzchniowe zapalenie rogówki i spojówki, w skrócie zwane łuszczką. Choroba ta objawia się przede wszystkim w lecie, gdy promieniowanie słoneczne jest szczególnie intensywne, a także w zimie, gdy promienie dodatkowo odbijają się od śniegu. Predysponowane do wystąpienia tego schorzenia są owczarki niemieckie, choć łuszczkę można stwierdzić w każdej rasie psów. Jeśli i Ty obserwujesz u swojego pupila niepokojące objawy w obrębie oczu, bezzwłocznie udaj się do weterynarza okulisty we Wrocławiu. Stosowanie okularów stanowi ważny element leczenia łuszczki. W zaawansowanym stadium tej autoimmunologicznej choroby pies może nawet całkowicie przestać widzieć.
Na czym polega zanik mięśni zwieraczy źrenicy?
Gdy dochodzi do uszkodzenia lub zaniku mięśni zwieraczy, źrenica oka nie reaguje prawidłowo na światło. W wyniku zaburzenia odruchowych skurczów źrenicy, do oka wpada zbyt duża ilość promieniowania, co nie tylko powoduje dyskomfort, ale może mieć również poważne konsekwencje dla struktur oka. Naturalną formą obrony jest mrużenie oczu, co z kolei uniemożliwia sprawne poruszanie się zwierzęcia. Okulary ograniczają działanie ostrego światła, dzięki czemu pies widzi o wiele swobodniej.