Spoglądając w oczy naszego czworonoga, potrafimy odczytać bezmiar jego miłości i przywiązania. Niestety, chociaż oko jest cudownym i fascynującym narządem, to bywa, że także choruje. Jeśli naszego pupila dotknął zespół suchego oka, powinniśmy wiedzieć, jak przebiega jego leczenie.
Dlaczego pieskowi dokucza zespół suchego oka?
Zespołem suchego oka nazywamy zwyczajowo suche zapalenie spojówki i rogówki (KCS). Jest to schorzenie, w którym gruczoły łzowe produkują niedostateczną ilość łez. Dolegliwość tę znamy powszechnie z naszego ludzkiego doświadczenia. Dokucza ona osobom przebywającym w klimatyzowanych pomieszczeniach lub pracującym wiele godzin przed monitorem komputera. Suche oko doskwiera nierzadko pasażerom samolotów. Jednak w przypadku psów schorzenie to jest znacznie poważniejsze niż u ludzi – film łzowy nawilża rogówkę i ją odżywia. Zbagatelizowanie tej dolegliwości może doprowadzić do trudno odwracalnych zmian na terenie gałki ocznej.
Zachowanie psa nie pozostawia wątpliwości, że odczuwa on ból i dyskomfort. Zwierzę mruży oczy, czasami nie jest w stanie w ogóle otworzyć oka, ociera głową o inne przedmioty, niekiedy trze oko łapami. Nietrudno się domyślić, że takie zabiegi jedynie pogarszają sytuację, doprowadzając do rozwoju kolejnej infekcji. Nienawilżone oko źle funkcjonuje, pies gorzej widzi, próbuje sobie poradzić nadmiernym mruganiem, dokucza mu światłowstręt. Opiekunowie mogą zobaczyć charakterystyczną żółtawą, gęstą wydzielinę zbierającą się w kąciku oka. To dlatego, że gruczoły produkują nadal substancje tworzące na oku warstwę lipidową i cukrową, ale bez wody, więc nie spełnia ona swej funkcji.
Zespół suchego oka – jak leczymy?
Do objawów suchego oka należy też zaczerwienienie gałki ocznej. Pewność, że mamy do czynienia z zespołem suchego oka, zyskujemy dzięki przeprowadzeniu pełnego badania okulistycznego, w tym testu łzowegoSchirmera. W tym celu weterynarz okulista na krótką chwilę wkłada specjalny pasek między powiekę a gałkę oczną. Pasek zawiera charakterystyczną podziałkę pozwalającą ocenić stopień produkcji łez w oku. Jeśli zawilgocenie w ciągu minuty nie przekroczy 15 mm na podziałce paska, to możemy podejrzewać zespół suchego oka. Im mniejsze jest wybarwienie paska, tym gorsza praca gruczołów.
Leczenie zespołu suchego oka wymaga zastosowania równolegle kilku preparatów. Opiekunowie powinni przy tym zdawać sobie sprawę, że jest ono długotrwałe – trwa przez całe życie zwierzęcia, oczywiście z różną częstotliwością. Niezwykle ważne jest systematyczne aplikowanie leków oraz dbanie o higienę oczu naszego czworonoga. Lekarz weterynarii pomoże dobrać odpowiednie preparaty.
Pamiętajmy, że dzięki wytrwałości i współpracy z okulistą weterynaryjnym możemy doprowadzić do znacznych postępów w leczeniu suchego oka. Nie liczmy na to, że problem ustąpi samoistnie, i zawsze bacznie obserwujmy naszego pupila.