Gradówka zlokalizowana jest na powiece, określa się ją jako grudkę, zgrubienie czy guzek. Jest przewlekłym zapaleniem gruczołu tarczkowego zwanego również gruczołem Meiboma. Mimo wszystko pojawienie się takiej zmiany w okolicy oka zwierzęcia wymaga diagnostyki, a w wielu przypadkach również podjęcia odpowiedniego leczenia. Najlepiej jeśli wybierzemy się do lekarza weterynarii, który specjalizuje się w okulistyce.
Leczenie gradówki
Niekiedy, początkowo przy niewielkiej zmianie lekarz weterynarii zaleca leczenie niechirurgiczne – w postaci stosowania maści lub leków podawanych ogólnie. Jednak w wielu przypadkach okazuje się, że niezbędne będzie przeprowadzenie zabiegu.
Im mniejsza zmiana, tym zabieg jest to krótszy i prostszy, a tym samym wiąże się z mniejszych ryzykiem. Dlatego lekarze weterynarii zalecają usunięcie gradówki jak najszybciej. Guzkowata zmiana na oku może sugerować również inne choroby, stąd istotna jest odpowiednia diagnostyka i niezaniedbywanie jej. Wówczas mamy pewność, że nasz pies nie odczuje nieprzyjemnych dolegliwości.
Umówmy się z naszym czworonogiem do specjalisty, który specjalizuje się w chorobach oczu.
Czy gradówka musi być wycinana chirurgicznie?
To zależy, gdyż możliwe jest podobnie jak u ludzi, wyleczenie bez konieczności zabiegu, jednak pies musiałby oszczędzać oko, nie podrażniać go, a jeśli zmiana mu przeszkadza to tego nie uzyskamy. W związku z tym dla komfortu zwierzęcia, jak również, aby nie doszło do pogorszenia widzenia najczęściej zaleca się wykonanie zabiegu, który jest stosunkowo prosty, a zwierze szybko wróci do siebie i poczuje się znaczenie lepiej, bez grudki na powiece. Biorąc odpowiedzialność za czworonoga powinniśmy dbać o jego zdrowie w każdym najmniejszym aspekcie.